PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9787}

Stygmaty

Stigmata
7,0 46 212
ocen
7,0 10 1 46212
6,2 4
oceny krytyków
Stygmaty
powrót do forum filmu Stygmaty

Jaki znowu horror???

użytkownik usunięty

Toż to zwykły hollywoodzki spiskowiec. Coś jak kod Leonarda tylko ubrany w nadnaturalną formę.
W początkowych minutach film strasznie do siebie zniechęca, ot taka papka typowa dla amerykańskiego kina. Jednak po jakimś czasie fabuła zaczyna wciągać, robi się ciekawie. Jest to o tyle duży plus, że w filmie strasznie razi przesada w efektach specjalnych. Główna bohaterka tryska krwią na lewo i prawo, od czasu do czasu przemawia prawdziwie męskim głosem, zdarza się jej również (w przypływie złego humoru) wywoływać okresowe tornada. Bym zapomniał, potrafi także lewitować oraz jest strasznie lubiana przez gołębie. Jak na hollywoodzki produkt przystało jest również i wątek miłosny! Między główną bohaterką i... księdzem :)

Pomimo wszystkich wyżej wymienionych 'przedobrzeń' film nadal pozostaje wart obejrzenia. Potrafi wciągnąć i zaciekawić. Byłbym nawet skłonny dać 8/10 , jednak wrodzona ciekawość kazała mi poszukać nieco informacji na temat pojawiającej się w 'Stygmatach' ewangelii Tomasza... Niestety okazało się, że scenarzysta dokonał pewnej bardzo brzydkiej rzeczy... nadinterpretacji.

"Apokryf ten występuje w filmie Stygmaty, gdzie został przedstawiony w sposób typowy dla spiskowej teorii dziejów. Wg twórców filmu Kościół katolicki miał ukrywać jego treść, jako burzącą podstawy wiary. W kilku epizodach filmu cytowane są następujące słowa przypisywane Ewangelii Tomasza: "Jezus rzekł: Królestwo Boże jest w was i wokół was. Nie w domach z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam, podnieś głaz, a znajdziesz mnie". W rzeczywistości cytat jest kompilacją fragmentów z apokryfu 3 i 77, które nie zawierają słów "Nie w domach z drewna i kamienia" i brzmią trochę inaczej:

3 Rzekł Jezus: "Gdy wasi przywódcy powiedzą wam: "to królestwo jest w niebie, wtedy ptaki niebieskie będą pierwsze przed wami". Gdy powiedzą wam, że ono jest w morzu, wtedy ryby będą pierwsze przed wami. Ale królestwo jest tym, co jest w was i tym, co jest poza wami. Skoro poznacie samych siebie, wtedy będziecie poznani i będziecie wiedzieć, że jesteście synami Ojca żywego. Jeśli zaś nie poznacie siebie, wtedy istniejecie w nędzy i sami jesteście nędzą".

77 Rzekł Jezus: "Ja jestem światłością, która jest ponad wszystkimi. Ja jestem Pełnią, Pełnia wyszła ze mnie, Pełnia doszła do mnie. Rozłupcie drzewo, ja tam jestem. Podnieście kamień, a znajdziecie mnie tam"."
(cyt. z Wikipedii)

7/10

a ja za to nie wiem dlaczego ten film nosi miano religijnego. ateistka dostaje stygmaty? Kosciol zostal tam przedstawiony jak jakas tajna instytucja. no i jeszcze ten caly ksiadz andrew ktory wcale jak ksiadz sie nie zachowuje. nie wiem co chcieli osiagnac tworcy tego filmu. obrazic Kosciol?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones